5 argumentów za drogowym transportem leków
Przewóz wyrobów farmaceutycznych odbywa się na wiele sposobów. Jaką formę transportu wybrać determinuje zwykle wiele czynników. Najważniejsze to szybkość i bezpieczeństwo, ale czy tylko? Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto postawić na drogowy transport leków. Poniżej 5 argumentów za wyborem właśnie tego rodzaju transportu.
Drogowy transport leków - pełna kontrola nad przestrzenią ładunkową
Transport w temperaturze kontrolowanej wymaga przestrzegania odpowiednich warunków przewozu. Drogowy międzynarodowy transport leków ułatwia zlecającym kontrolę i monitoring tych warunków. Popularnym i skutecznym rozwiązaniem po jakie sięgają przewoźnicy to przyjazne systemy telematyczne , które umożliwiają kontrolę temperatury i śledzenie przesyłki online. Na każdym etapie transportu mamy pełną wiedzę co dzieje się z przewożonym towarem. Systemy GPS mają możliwość generowania linków, które udostępniane są na życzenie klienta, który dzięki temu rozwiązaniu może sam sprawdzać gdzie aktualnie jest jego towar i jaka temperatura jest w przestrzeni ładunkowej. Wybór dedykowanej chłodni do przewozu towaru to minimalizacja ryzyka związanego z odchyleniem temperatury przewozu. Dzięki monitoringowi online mamy możliwość szybkiej reakcji w przypadku niekontrolowanego spadku lub wzrostu temperatury. Jest to możliwe dzięki funkcji ustawiania alarmów, które informują przewoźnika o każdym nieautoryzowanym przekroczeniu zadanej temperatury.
Elastyczność w drogowym transporcie leków
Producenci leków mają magazyny zlokalizowane w różnych zakątkach świata. Zdarza się, że magazyny znajdują się w miejscach trudnodostępnych, oddalonych od popularnych węzłów komunikacyjnych. Jednak wyprodukowany towar trzeba przewieźć do swoich odbiorców.
Przewagą transportu drogowego jest jego dostępność w wielu lokalizacjach oraz możliwość odebrania towaru nawet z miejsc o utrudnionym dostępie. Dodatkowo naczepy typu chłodnia mają różne typy - są to między innymi chłodnie bi-thermo, które umożliwiają załadunek na jedną ciężarówkę towarów o dwóch różnych temperaturach przewozu (w jednej części chłodni przewożony jest towar wymagający temperatury +5C, a w drugiej części – towar wymagający przewozu w temperaturze +20C).
Kolejnym typem są te z podwójną podłogą (double deck) - mamy możliwość przewiezienia nie 33 palet jak w przypadku zwykłej chłodni, tylko aż 66 palet. Te rozwiązania minimalizują koszty i skracają czas dostawy ponieważ podczas jednego transportu możemy zabrać towary wymagające dwóch różnych temperatur lub zabrać większą liczbę palet niż tradycyjną chłodnią.
Bezpieczeństwo drogowego transportu leków
Transport farmaceutyczny zaliczamy do przewozów towarów wysoko wartościowych. Ten rodzaj transportu jest szczególnie atrakcyjny dla złodziei. Mając na uwadze ważność i wartość przewożonego towaru przewoźnicy inwestują w najnowocześniejsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo przewozu. Do takich rozwiązań możemy zaliczyć:
- systemy GPRS – umożliwiają śledzenie pojazdów w trakcie realizacji transportu, ustawianie alarmów niekontrolowanego otwarcia drzwi naczepy oraz posiadają opcję ustawienia wirtualnego korytarza poruszania się, który generuje alarm gdy pojazd zjedzie z wyznaczonej trasy,
- elektroniczne zamki zabezpieczające drzwi chłodni przed nieautoryzowanym dostępem osób trzecich, ich otwarcie i zamknięcie możliwe jest tylko z panelu spedytora,
- mechaniczne zamki typu SBS zabezpieczające drzwi chłodni,
- pannic buttons – alarmowe przyciski w kabinach kierowców.
Dobrą praktyką jaką stosują przewoźnicy są postoje kierowców realizowane tylko na bezpiecznych, zatwierdzonych parkingach.
Drogowy transport leków door-to-door
Każdy kolejny przeładunek towaru to ryzyko negatywnego wpływu temperatury otoczenia na towar oraz zagrożenie związane z uszkodzeniem mechanicznym towaru podczas kolejnych przeładunków. Drogowy transport farmaceutyczny minimalizuje liczby przeładunków, które są newralgicznymi punktami w łańcuchu dostaw.
Wybierając ten rodzaj przewozu zapewniona jest dostawa towaru od drzwi jednego magazynu, do drzwi drugiego, dzięki czemu towar na całej trasie przebywa w stałych warunkach temperaturowych. Dodatkowo towar może być załadowany nawet z małych magazynów, i dostarczony do odbiorców, których centra dystrybucyjne znajdują się w miejscach niedostępnych dla innych rodzajów transportu.
Dobre Praktyki Dystrybucyjne w transporcie drogowym farmaceutyków
Do transportu leków wymagany jest certyfikat Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Otrzymanie tego certyfikatu wiąże się z opracowaniem, wdrożeniem i stosowaniem szeregu norm jakościowych i wytycznych. Spedytorzy i kierowcy pracujący w certyfikowanej firmie transportowej posiadają odpowiednie kwalifikacje i szkolenia. Dodatkowo, przed przystąpieniem do realizacji usługi transportu leków, przewoźnik przechodzi kwalifikacje i audyty od zleceniodawców na zgodność z dobrą praktyką dystrybucyjną. Wszystkie wyżej wymienione czynniki powodują, że przewożony towar jest w dobrych rękach - od załadunku do rozładunku obsługiwany jest przez audytowane, świadome i przeszkolone osoby, dzięki czemu mamy pewność dobrze zrealizowanej usługi przewozu.
Podsumowanie
Jeżeli wyżej wymienione argumenty przekonały Cię do wyboru drogowego rodzaju transportu do przewiezienia Twoich farmaceutyków to nasze rozwiązania mogą być dla Ciebie odpowiednie. Dysponujemy 120 chłodniami w pełni dostosowanymi do przewozu leków - w skład naszego taboru wchodzą chłodnie typu doubledeck oraz bi-thero. Często wyroby farmaceutyczne muszą zostać dostarczone do krajów, które nie są popularne wśród zakresów usług przewoźników. Posiadamy doświadczenie w transporcie towarów do wszystkich krajów UE, ale też do wybranych krajów Azji Środkowo - Wschodniej, Europy Wschodniej. Nie boimy się nowych kierunków czego przykładem jest realizacja transportu do wybranych krajów Afryki Północnej.
Obsługa wymagających transportów do jakich zaliczamy transport leków wymaga odpowiednich kwalifikacji - w naszej firmie zajmują się nimi tylko przeszkoleni i doświadczeni spedytorzy, dlatego powierzony nam transport jest realizowany na najwyższym poziomie. System GPS, w który wyposażone są nasze pojazdy umożliwia generowanie linków- nasi klienci mają możliwość kontroli co dzieje się z ich towarami na każdym etapie transportu. Bezpieczeństwo powierzonych nam przesyłek to dla nas priorytet, dlatego cyklicznie szkolimy naszych kierowców z tematyki związanej z GPD oraz sytuacjami kryzysowymi. Jeżeli nasze usługi są odpowiednie do Twojego transportu - skontaktuj się z nami - odpowiemy na dodatkowe pytania i przedstawimy naszą szczegółową ofertę.
Autor tekstu: Małgorzata Łazowska